پنجشنبه 17 شهریور 1401 04:05

برگزاری نشست علمی - تخصصی به مناسبت گرامیداشت روز جهانی موزه ها

روز جهانی موزه

نشست علمی-تخصصی به مناسبت روز جهانی موزه ها امروز دوشنبه 30 اردیبهشت ماه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس؛ نشست علمی-تخصصی به مناسبت روز جهانی موزه ها امروز دوشنبه 30 اردیبهشت ماه برگزار شد.

**موزه ها امروزه نقش مهمی در محرومیت زدایی فرهنگی دارند

در ابتدای این نشست دکتر یوسف منصورزاده سرپرست مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی اظهار کرد: موزه ها به مثابه کانون های فرهنگی و آینده سنت هستند.

وی با اشاره به اینکه جامعه ای که فاقد فرهنگ باشد مسیر را نمی تواند طی کند ادامه داد: رشد هر جامعه ای وابسته به فرهنگ است.

سرپرست مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی افزود: جامعه جهانی بعد از جنگ جهانی دوم به موضوع فرهنگ اهمیت بیشتری داد، به طوری که یونسکو دهه 90 را دهه فرهنگی و چرخش فرهنگی معرفی کرد.

منصورزاده گفت: فرهنگ از اصالت بیشتری برخوردار است و وظیفه فرهنگ پاسخگویی به مشکلات جاری و رایج جامعه است.

وی با بیان اینکه تجربیات نشان داده توسعه اقتصادی وابسته به توسعه فرهنگی است، افزود: موزه ها مهم ترین شاخصه توسعه فرهنگی هستند.

سرپرست مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی با تاکید بر اینکه باید اقدامات فراگیری برای فراگیر شدن فرهنگ درجامعه انجام داد، بیان کرد: موزه ها امروزه نقش مهمی در محرومیت زدایی فرهنگی دارند.

وی با بیان اینکه سنت در مفهوم خود به معنی انتقال اتفاقات گذشته به آینده است، خاطر نشان کرد: به نوعی مدرنیته در ذات سنت نهفته است.

** موزه ها برای حضور قدرتمند و جذب مخاطب بیشتر باید از استارت‌آپ ها استفاده کنند

در ادامه نشست دکتر داود ارژنگ مهر استاد دانشگاه علامه طباطبایی امروز در نشست علمی-تخصصی به مناسبت روز جهانی در موزه اظهار کرد: کسب و کار هایی در این دهه به وجود آمده عموما زنجیره ارزش حاصل از تکنولوژی را فراهم و فرصت ها و تهدیدهایی را برای کسب و کار سنتی ایجاد کرده است.

 وی ادامه داد: تجربه نشان داده در هر کسب و کاری استارت‌آپ ها وارد شدند فضاهای جدیدی را نیز ایجاد کردند و استفاده کنندگان از مزایای بیشتری بهره برده اند.

دکتر ارژنگ مهر گفت: فرصت هایی که به وسیله استارتاپ ها در ایران ایجاد شد بیشتر در شبکه توزیع کالاها و محصولات مختلف بوده است البته اگر در خصوص موزه ها نیست از این روش استفاده شود مخاطب بیشتری جذب خواهد کرد.

وی بااشاره به اینکه ۶۵ درصد از بلیت های هواپیما ها را استارت‌آپ ها صادر می‌کنند و فقط ۳۵ درصد آن را آژانس های هواپیمایی در اختیار مسافران قرار می دهند.

دکتر ارژنگ مهر تاکید کرد: در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس کارها به صورت حرفه ای انجام و به زیبایی از از ابزار تکنولوژی استفاده شده است.

این استاد دانشگاه در ادامه تعدادی از استارت آپ های روز دنیا در جهت بهبود عملکرد موزه ها را معرفی کرد و تاکید کرد: موزه ها برای حضور قدرتمند و جذب مخاطب بیشتر باید از این استارت‌آپ ها استفاده کنند.

** رئیس کمیته ملی موزه های ایران  : موزه ها شیوه های کهن را در قالب نیاز امروز جامعه معاصر سازی می‌کنند

در بخش پایانی نشست دکتر سید احمد طباطبایی رئیس کمیته ملی موزه های ایران  ظهار کرد:  اظهار کرد: هر فردی در هر نقطه ای از جهان که زندگی می کند باید شرایط اقلیمی و فرهنگی آن جغرافیا را درک کند البته موزه ها نهادهایی هستند که این کار را بر عهده دارند.

 وی در ادامه افزود: ایران به دلیل قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی ویژه به منزله یک راه در طول تاریخ شناخته شده است و این باعث تفاوت فرهنگی خاص ایرانی ها شده است.

رئیس کمیته ملی موزه های ایران با بیان اینکه دهکده جهانی جدید و جهانی شدن برای فرهنگ ایران مزیت است، ادامه داد: جهانی شدن به معنای کوچک شدن دنیا و تنوع است البته مدل جهانی ایران نوع دوم محسوب می شود.

وی اظهار کرد: ما در ایران بر خلاف بسیاری از کشورها که دارای یک لباس و یک زبان ملی هستند، با زبان ها لباس ها و غذاهای ملی مواجه هستیم از این رو موزه او برای مردم این سرزمین اهمیت ویژه‌ای دارد.

  وی با بیان اینکه موزه ها آینده سنت هستند، افزود: موزه ها به عنوان مکان بیداری، روشنگری، حفاظت از میراث گذشته، شیوه های کهن را در قالب نیاز امروز جامعه معاصر سازی می‌کنند.

رئیس کمیته ملی موزه های ایران گفت: در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس جریان هشت سال دفاع مقدس بازنمایی و فارغ از باورها و اعتقادات مذهبی شیوه دفاع تاریخی ایران معرفی شده است.

 وی تاکید کرد: موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به بسیاری از سوالات افراد با استفاده از ابزار جدید و به روز پاسخ می‌دهد. یکی از مهمترین ویژگی های آموزشی جهان امروز شیوه روایت گونه است.

رئیس کمیته ملی موزه های ایران با بیان اینکه اقتصاد فرهنگی پویاترین و گسترده ترین اقتصاد در جهان است، بیان کرد: موزه ها کانون فرهنگی هستند زیرا فرهنگ را در دل جامعه نشر می دهند.

این نشست از ساعت 10 صبح در سالن قصر شیرین موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با حضور دکتر سید احمد محیط طباطبایی برگزار گردید.

این نشست علمی- تخصصی در سه بخش موزه ها به مثابه کانون فرهنگی: آینده سنت ها، استارت آپ ها در صنعت موزه داری به ترتیب با حضور دکتر یوسف منصورزاده، دکتر داود ارژنگمهر برگزار شد.

گفتنی است؛ این نشست توسط موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و با مشارکت، ایکوم ایران، کمیته ملی موزه های ایران، مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی برگزار می گردد.

انتهای پیام/

بیشتر بخوانید

نظرات بینندگان

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، موارد مغایر با آموزه‌های دین مبین اسلام باشد منتشر نخواهد شد.

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.