شهید رجب بیگی: از یک سو باید بمانیم که شهید آینده شویم و از دیگر سو باید شهید شویم تا آینده بماند . هم باید امروز شهید شویم تا فردا بماند و هم باید بمانیم تا فردا شهید نشود. عجب دردی، چه می شد امروز شهید می شدیم .

شهید فضل الله خودسیانی: الهی اگر طاعت بسی ندارم در دوجهان جز توکسی ندارم.خدایا فضل ترا گران نیست و شکر تورا زبان نیست.خدایا مگو چه آورده ام که درد و دوا نشوم و مپرس چه کرده ام که رسوا نشوم

شهید جعفر جعفری: چشم بصیرت را بگشا، به اطراف نظر کن، به جهان بیندیش، چه می بینی ؟ .... تو بزرگتر از آنی که فکر کنی، کل زمین و آسمان وکرات وکهکشان ها برای توست، پس به قیامت نظر کن.

شهید محمد مهاجری: خدایا : سرودمان را شنیدی ، انالله و اناالیه راجعون . خدایا : آوایمان را شنیدی، لاالله الاالله. پروردگارا، کتابمان قرآن، پیمانمان ایمان، جرممان قیام، راهمان اسلام، پیشوایمان امام، سلاحمان وحدت.

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابی در چهره اش نمایان می باشد، می بینی در حال عبادت است و از خدا می خواهد ک به درگاه د و .

شهید سید منصور بیاتیان: اگر کشته شدم مرا غسل ندهید، چون ننگ است کسی که معلمش، حسین (علیه السلام) را غسل نداده اند خودش را غسل دهند.

شهید حسن خاکسار: آنان که رفتند کار حسینی کردند و آنان که ماندند باید کاری زینبی بکنند وگرنه یزیدیند .

شهید ناصر دشتی پور: اضطراب و نگرانی از آینده و تاثر و افسوس بر گذشته از جمله موانعی هستند که اگر در روح کسی نفوذ نماید عزم و تصمیمش را در هم می شکند و او را خود باخته و مرعوب می سازد..

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابیا به درگاه خودش قبول کندود لبیک گفته و توسط از خدا بی خبران عراقی به شهادت می رسد .

شهید مهدی شریعتی: شما ای ملت قهرمان و ای ملت امام تذکر که هر مکتبی و هر امتحانی و آزمایشی نهایتاً کارنامه ای دارد و معیارهایی که صادق از کاذب بشناسد و مکتب ما مسلمین نیز چنین است. مکتبمان اسلام عزیز و دروسشت. اما امتحان بسی مشکل است و جهاد با نفس و قتال با کفر و نفاق است.

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

اوقات شرعی
اخبار > موزه های دفاع مقدس باید مروج فرهنگ دفاع مقدس باشند
صفحه اصلی > نمایش صفحات داخلی 


  چاپ        ارسال به دوست

سردار خضرایی:

موزه های دفاع مقدس باید مروج فرهنگ دفاع مقدس باشند

سردار خضرایی گفت: ما باید با طراحی مهندسی دقیق بتوانیم حقانیت جنگ را برای همگان به نمایش بگذاریم.

سردار جواد خضرایی مدیر عامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در همایش ملی مبانی طراحی موزه های دفاع مقدس با بیان اینکه جنس هشت سال دفاع مقدس و جنگی که بر ما تحمیل شد با تمام جنگ های کشورهای مختلف فرق داشته و دارد، اظهار داشت: تمام کشور ها برای خود موزه هایی از جنگ هایی که تجربه کرده اند دارند اما وقتی به این موزه ها برای بازدید می رویم متعجب می شویم و در سر دو راهی قرار می گیریم که آیا این چیدمان و ساخت موزه نشانگر حقیقت آن جنگ است یا خیر؟

وی ادامه داد: به عنوان مثال کشوری که در جنگ جهانی دوم با 2 گردان وارد جنگ شده بود و شکست خورده بود آثار تلخ و شومی برای مردمانش به ارمغان آورد اما همین کشور وقتی شروع به ساخت موزه جنگ کرد چنان به طراحی و جعل وقایع پرداخت که روحیه جنگ طلبی و استعمار گرایانه اش را به شکل حماسه و ایثار برای بازدید کنندگان تداعی کرد.

مدیر عامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس خاطر نشان کرد: حال اینکه می بینیم روز به روز دوران دفاع مقدس ما سراسر ایثار، شهامت، غیرت و مظلومیت رزمندگان و مردم ما بود، ما باید با طراحی مهندسی دقیق بتوانیم حقانیت جنگ را برای همگان به نمایش بگذاریم.

وی ادامه داد: آن هنگام که برای بازدید به باغ موزه آمده بودم این مشکل خاطر مرا آزرد که چگونه میتوان جنگ را، حتی برای کودکان با نمایش گذاشت، ما در زمینه جنگ و دفاع مقدس بیشتر به موضوعات سلاح و تاکتیک های رزمی پرداخته ایم و متاسفانه نتوانسته ایم آموزه های اخلاقی و رفتاری، معنویت و روحیه خداجویی رزمندگان را به نسل امروز معرفی کنیم، دفاع مقدسی که سراسر الفت و مهربانی بود، اصلا دفاع مقدس حوزه علمیه بود.

سردار خضرایی گفت: یک و نیم میلیون رزمنده در جبهه های جنگ صرف نظر از اینکه با حضور خود وجب به وجب خاک وطن را بیمه کرده بودند با اخلاق و کردار خود برای همگان الگو و اسوه شدند و هر کدام یک مدرس بودند، مانند ظهر عاشورا که نیمی از روز است اما با گذشت سالیان سال از حادثه کربلا در سراسر بلاد مسلمین اثر گذار است به نحوی که حتی مردم به یاد و نام سالار شهیدان آب می نوشند.

وی خاطر نشان کرد: ما باید صرف نظر از موزه داری باید بتوانیم کارهای ارزشی دقیق تری از قبیل برگزاری این چنین همایش هایی با خلاقیت و ابتکار طراحی مهندسی به دور از هرگونه کپی برداری و تقلید از ساخت موزه های جنگ کشور های دیگر، فرهنگ ایثار و شهامت و شهادت را در باغ موزه های خودمان ترویج دهیم.

 


١٤:٥٧ - يکشنبه ٨ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ١٨٣٣    /    تعداد نمایش : ٥٠٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

نقشه سایت

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تعلق دارد.
.استفاده از منابع محتوایی با ذکر منبع مجاز است